Root Nedir? Rom Nedir?

Android cihazlar ile ilgili root ve custom rom işlemleri hakkında...
Forum kuralları
Android Root ve Custom Rom işlemleri hakkında paylaşımların yapıldığı bu bölümdeki mesajları uygularken tüm sorumluluk kullanıcıların insiyatifindedir. Ayrıca paylaşım yapacaklar lütfen root ve custom rom hakkında paylaşımlar yaparken işlemleri net ve adım adım anlatın. Aynı zamanda paylaşımlarınıza gelecek olan yorumları ve soruları cevaplayabilecek teknik kapasitede olmanız gerekmektedir.
Kullanıcı avatarı
doOb
v2.0
v2.0
Marka: Asus Zenfone 2

Root Nedir? Rom Nedir?

Mesajgönderen doOb » Cmt Şub 20, 2016 1:22 pm

Root ve rom konusunda hiç bilgisi olmayanlar için en azından basit olarak bilgi sahibi olmaları için Root ve Rom'un ne demek olduğunu yazmak istedim.

Root İşlemi Nedir?
Root işlemi telefonunuzda tam kontrolü ele almanız için yapılan bir işlemdir. Normalde telefon ve tabletler fabrika çıkışlı olarak ullanıcıya bazı kısıtlamalarla ulaşır. Bunun sebebi, kullanıcıların yanlışlıkla sistem dosyalarını silerek veya değiştirerek telefonlarını kullanılamaz duruma getirmelerini önlemek içindir. Yani bunu Windows'un sistem dosyalarını silememek veya değiştirememek gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple root işlemini yapmaya gerek yok diye düşünebilirsiniz. Fakat telefonunuza root işlemi yaptığınızda, yani sistem dosyalarını değiştirebilme ve tam kontrol yetkisini açtığınızda bunun size bazı avantajları da olur. Normalde telefonunuza yükleyeceğiniz bazı uygulamalar root yetkisi ister. Çünkü sistem dosyalarına erişerek bazı daha derin özellikleri ve kontrolleri yaparak daha faydalı fonksiyonlar içerebilirler. Tabi yararlı uygulamalar dışında zararlı uygulamalar da olabilir. Root yaptıktan sonra Google Play Store dışından apk indirerek kurmak çok da sağlıklı olmayabilir.

Rom veya Custom Rom Nedir?
Rom, telefonun işletim sistemidir. Yani kabaca Windows, Linux, Ubuntu vs. gibi düşünebilirsiniz. Telefona rom yükleyerek telefonun görünümü baştan aşağı değişebilir. Bir çok yeni özellik eklenebilir ve telefonun davranışları değiştirebilir. Telefon hızlanabilir, daha az pil harcayabilir veya tam tersine telefon yavaşlayabilir veya daha hızlı pil harcayabilir. Telefonun işletim sistemini değiştirmek için ilk olarak root yapılır ve ardından rom yüklenebilir. Rom2lar orijinal rom ve custom rom olarak iiye ayrılabilir. Orjinal rom telefonu ilk aldığınızda içinde yüklü gelen romdur. Custom rom'lar ise bu konularda uzman fakat telefon üreticileri ile doğrudan bağlantısı olmayan kendi başlarına kişiler tarafından geliştirilir.

Root ve Rom kabaca bu şekilde anlatılabilir. Siz de bildiklerinizi, daha detayı bilgilerinizi ve sorularınızı yazın.

“Android Root & Rom” sayfasına dön